O džínách a povodni

Určitě se vám to někdy stalo. Koupili jste si džíny, které se vám po prvním vyprání lehce srazily. Většinou se jedná o 2-3 % a výrobci to píší na cedulce, ale věřte, že ještě před pár desítkami let to bylo o mnoho horší. Koupili jste si džíny, které se srazily dokonce i o 10 % a to mohlo udělat třeba 10 cm na délku.

Dneska se těmto džínům říká shrink-to-fit a kupují si je opravdoví nadšenci. Všechny ostatní kalhoty jsou tzv. pre-shrunk, tedy dopředu vysrážené. A právě k tomu se váže úsměvná historka.

Umění improvizace

Byl to obchodní cestující Hal Burgess, který je jako první v roce 1970 uvedl na trh. Byla to vlastně náhoda, protože jeho hotelový pokoj zasáhla povodeň a když chtěl džíny k prodeji umýt v hotelovém bazénu, tak se mu srazily. To ho ale nevyvedlo z míry a džíny se rozhodl lidem nabídnout jako nové pre-shrunk, tedy vysrážené. Ve skutečnosti byly o dvě čísla menší než původně, ale co… Tím se začala psát historie moderních džín a dneska si z obchodu odnášíte džíny, které by se vám již neměly tolik srazit.

Další články, které by vás mohly zajímat

Džíny. Příběh montérek, které dobyly svět

Džíny původně vznikly jako pracovní oblečení pro tvrdou práci amerických dělníků, horníků nebo farmářů. Byly praktické, z pořádné látky a něco vydržely. A to také díky měděným nýtům, se kterými v roce 1871 za Levi Straussem přišel Lotyšan Jacob W. Davis, protože mu chybělo rovných 68 dolarů, aby sám zaplatil potřebný patent. Všiml si, že se kapsy v rozích příliš brzy trhají a tak přišel s řešením.

Do moře v plavkách… nebo džínách?

Možná to znáte. Ležíte na odlehlé pláži u moře, slunce příjemně hřeje a vy posloucháte skřehotání ptáků a šplouchání vln. Náhle si všimnete něčeho podivného. Za prvé na vaší “opuštěné” nejste tak úplně sami a za druhé ten muž mířící do moře na sobě nemá tolik typické plavky. Do vln si to kráčí v modrých džínách. Ptáte se proč?

K džínům do pračky patří ocet

Stává se to. Koupíte si nové kalhoty a po několika prvních dnech nošení přichází doba prvního praní. A ejhle. Něco je špatně. Oblečení, které dříve nebývalo modré, se najednou modrým stalo. Co s tím? Respektive jak tomu předejít? Ano. Ocet!

Máte denimové přání?

Napište nám ho. My se ho pokusíme splnit.

    Zavřít

    Přejete si dárkový poukaz?

    Napište nám a o zbytek se postaráme my.

      Zavřít