V roce 1873 získávají patent a Davis se za Straussem stěhuje do San Francisca. Po 17 let byli jediní, kdo džíny s nýtky mohl vyrábět, ale poté, co patent v roce 1890 vypršel, se cvočky na džínách staly standardem.
Patent džínů s nýtky z roku 1873
Z pracovního prostředí do světa módy
Píší se 50. léta 20. století a druhá světová válka je již pár let historií. Americká ekonomika výrazně prosperuje, lidé začínají více utrácet a jednou z věcí, kterou kupovali, byly právě džíny. Do té doby byly pracovním oblečením, a proto museli výrobci svoji produkci pozměnit a začít vyrábět kalhoty pro volný čas.
Byli to hlavně mladí lidé, kteří začali džíny nosit mezi prvními, představovaly nezávislost a rebelství. Po nějakém čase byly dokonce zakázány ve školách, což ještě více podpořilo touhu po nich.
James Dean v džínách a bílém tričku
Zanedlouho o džínách začal mluvit i Hollywood. V roce 1955 si zahrál James Dean ve filmu Rebel bez příčiny v džínách Lee 101 a bílém tričku. Tahle kombinace se ihned stala evergreenem.
S válkou do Evropy
I když je džínovina původně z Evropy, ušité džíny se do té doby přes oceán nedostaly. To mění až útok na Pearl Harbour a vstup Ameriky do 2. světové války. Byli to právě američtí vojáci, kteří jako první džíny světu ukázali. Denim byl použit v uniformách a nosili je i ve chvílích “mimo službu”.
Vylodění amerických vojáků na pláži Omaha ve Francii
Dalším milníkem byl Marshallův plán, který po válce do Evropy přinesl kromě finanční a materiální pomoci i část americké kultury v podobě hudby nebo filmů. Mladí Evropané si záhy zvykli i na modré džíny jako symbol změny.
Americké džíny byly v Evropě velmi drahé, proto se nejčastěji přeprodávaly obnošené džíny z druhé ruky. Není divu, že začali vznikat místní výrobci jako Lee Cooper v Anglii, Mustang v Německu nebo Rifle v Itálii. Evropané džíny z Ameriky kopírovali a to samé se stalo i v Japonsku, kam se džíny spolu s válkou dostaly také. Proto džíny po celém světě vypadají téměř stejně, všude se jedná o kopii původních amerických kalhot.
Bruce Springsteen a obal jeho desky z roku 1984
A pak už ten příběh znáte…