Kvalitní džíny = kvalitní materiál.

Stejně jako ti nejlepší kuchaři vaří z předních surovin nebo cyklisté na Tour de France jezdí na špičkových kolech, tak ani kvalitní džíny nemohou vzniknout bez kvalitního materiálu. Kromě šikovné krejčové nebo krejčího je právě denim základem úspěchu. A o látkách, ze kterých své džíny šiji, bych vám rád něco pověděl.

Rychle do zahraničí

Na počátku své denimové cesty jsem předpokládal, že látky pohodlně nakoupím hezky doma v Praze nebo blízkém okolí. Chyba lávky! Brzy jsem narazil na strop toho, co se v České republice nabízí. Džínovina tu je, to ano, ale svojí kvalitou bohužel pokulhává. Rychle jsem se proto podíval do zahraničí a kde jinde bych měl látky hledat než v módou proslavené Itálii nebo USA, kde to vlastně vše před téměř 150 lety začalo a pak také v Japonsku, zemi zaslíbené denimu?

Itálie

Když se řekne Itálie, každý z nás si většinou vybaví silné espresso, rychlé Ferarri nebo křupavou pizzu. Ale myslím, že také módu, oblékání a obecně stylovost, kterou jsou Italové ve světě proslavení. Ti se ale neumí jen skvěle oblékat a módu ušít, umí také vyrábět kvalitní látky, ze kterých šije nejeden módní dům. V Itálii jsem si vybral výrobce Candiani, který je již po čtyři generace rodinnou firmou a navíc je ve světě džín považován za lídra v inovacích. Především v oblasti strečového denimu, o kterém začal přemýšlet otec současného ředitele již v 90. letech, tedy v době, kdy nikdo o tomto materiálu nepřemýšlel. A proto je i převážná většina mých strečových látek od Candiani.

USA

Proč USA? Tak tam to vše před více než 143 lety začalo. V roce 1873 si Levi Strauss patentuje své džíny a o pár let později, konkrétně v roce 1891, vzniká legendární výrobce denimu White Oak, který se stává výhradním dodavatel látky právě pro Levi’s. White Oak je mým druhým dodavatelem kvalitního denimu. A stejně jako byly staré Levisky z pořádně silného materiálu, i já od White Oak odebírám látky, které patří mezi ty vůbec nejsilnější, jaké nabízím.

„Material is a key factor to jeans.“ 

Japonsko

A konečně se dostáváme k Japonsku. Možná tomu nebudete věřit, ale Japonci jsou v dnešním světě považováni za mistry zpracování denimové látky. A to by bez pěkného příběhu nešlo, čtěte dále. Značku Toyota dnes znáte jako jednu z největších automobilek světa. Zajímavé ale je, že Toyota (tehdy ještě Toyoda po svém zakladateli) ve svých raných letech vůbec nevyráběla auta, ale byly to tkalcovské stavy a šicí stroje. A velmi kvalitní stroje. To se ještě píší roky po 1. světové válce a Japonci dávají základy pro to, co se stane po 2. světové válce. Ve světě roste zájem o džíny, které se z původně pracovních kalhot dělníků stávají módní záležitosti. A Japonci jsou posedlí dotažením se na kvalitu zpracování látky, kterou tehdy produkovala nám již známá tkalcovna White Oak a výrobce džín Levi’s. Nutno říci, že jejich píle se vyplatila a dnes jsou považováni za přeborníky v tomto oboru. Mými dodavateli jsou tkalcovny Kaihara a Kurabo. Kaihara je známá svým zpracováním selvedge denimu na starých strojích, které ale produkují jednu z nejoblíbenějších látek na světě a Kurabo se proslavil jako dodavatel látky pro první japonskou značku džín a  japonského selvedge denimu. A právě selvedge denimu věnuji poslední část tohoto článku.

Selvedge denim

Protože vám chci dopřát něčeho, co se v České republice příliš nenosí (a to doslova), zařadil jsem do svého portfolia i tzv. selvedge denim. Selvedge denim je obecně považován za vrchol řemeslné výroby. Je tkaný na tradičních kyvadlových tkalcovských stavech starých i 100 let a využívá mnohem více příze (nití), které jsou ovšem slabší a zároveň jsou blíže u sebe, a proto je ve finále látka pevnější. To zaručuje vyšší kvalitu a odolnost. Selvedge je také charakteristický tím, že okraj látky je přirozeně zakončený, a proto se mu říká selvedge (self = sám, edge = okraj -> sám ukončený). Tento způsob utkání látky zabraňuje možnému třepení a má i další zajímavou vlastnost, a to, že je barevně odlišný od zbytku látky. A to v případě ohrnutých konců kalhot vypadá opravdu dobře.

Díky své kvalitě a menšímu množství vyrobené látky je selvedge denim dražší. U mě kalhoty ze selvedge denimu stojí 11 900 Kč, zatímco klasický denim 9 900 Kč. Záleží na vás, který materiál se vám bude líbit nejvíce. Některé jsou slabší, ty se hodí spíše na léto, silnější vám naopak vydrží mnohem déle. Můžete také samozřejmě vybírat z různých barevných kombinací.

Tak dobrý výběr!


Warning: preg_split() expects parameter 2 to be string, array given in /hosting/www/patrikdiamant.cz/www/wp-content/plugins/zalomeni/zalomeni.php on line 322

Další články, které by vás mohly zajímat


Notice: Undefined variable: relevantArticles in /hosting/www/patrikdiamant.cz/www/wp-content/themes/patrikdiamant/loop-templates/content-single.php on line 55
Ochranná rouška proti koronaviru COVID 19 ze 100% bavlny

#RouškyVšem

Drazí přátelé, vzhledem k aktuální situaci jsme se rozhodli odložit šití džínů a košil na lepší dny a naplno se vrhnout na šití roušek, kterých je v České republice nedostatek. Roušky nabízíme i na našem eshopu za 199 Kč. Za každou vámi zakoupenou roušku darujeme jednu tam, kde je potřebují (lékaři, záchranáři, pacienti). Proto 1+1.

Návod na ušití ochranné rouška proti koronaviru COVID 19 ze 100% bavlny

Návod na ušití roušky

Nejedna česká domácnost má šicí stroj a proto v posledních dnech šije celé Česko. Níže vám sdílím náš střih a návod na ušití roušky. Pokud nemůžete šít, kupte si naši hotovou roušku, každou druhou darujeme nemocnicím a dalším potřebným.

Roztrhané džíny šité na míru s vysokým pasem

Příběh o sashiko metodě

Asi to znáte, jednou za čas vás přepadne chuť vyzkoušet něco nového. Když jsem před pár týdny objevil tzv. sashiko, tedy japonskou metodu vyšívání, hned jsem věděl, že to musíme dostat na naše džíny. A protože máme v Česku známé zlaté české ručičky, nebyl důvod chodit za hranice, i zde máme “japonské” české mistry této techniky. A výsledek je na stole – džíny na míru Sashiko selvedge denim

Máte denimové přání?

Napište nám ho. My se ho pokusíme splnit.

Zavřít

Přejete si dárkový poukaz?

Napište nám a o zbytek se postaráme my.

Zavřít