Příběh o sashiko metodě

Asi to znáte, jednou za čas vás přepadne chuť vyzkoušet něco nového. Když jsem před pár týdny objevil tzv. sashiko, tedy japonskou metodu vyšívání, hned jsem věděl, že to musíme dostat na naše džíny. A protože máme v Česku známé zlaté české ručičky, nebyl důvod chodit za hranice, i zde máme “japonské” české mistry této techniky. A výsledek je na stole – džíny na míru Sashiko selvedge denim

Pánské džíny na míru Embro Selvedge Denim

Co je sashiko

Možná byste to neřekli, ale tato technika je více jak 1 000 let stará, konkrétně sahá až do 8. století. Sashiko se hlavně využívalo pro sešívání oblečení, ale také tašek nebo závěsů. Základním prvkem je ruční steh bílou nití, který se v pravidelných intervalech opakuje na modré indigo látce. Takže sem žádné šicí stroje nepatří.

Japonske Sashiko motivy vysivani

Hasiči

Zajímavou aplikací sashiko bylo její použití japonskými hasiči. Vznik hasičských jednotek se v Japonsku datuje někdy k roku 1718, kdy obyvatelé začali „profesionálně“ bojovat s požáry. Hasičské uniformy v té době tvořily dlouhé kabáty ze tří bavlněných vrstev, které byly prošité právě sashiko metodou. Před vstupem do budovy se hasiči polili vodou, kterou bavlna výborně zadržela a ta je chránila před žárem.  Jen si představte, kolik takový oblek musel vážit…

vintage-japonske-hasicske-kimono

Sashiko na džínách

Když se podíváme na sashiko dnes, dá se krásně aplikovat i na džíny. S touto technikou nebudou žádné kalhoty jako jiné, však se taky nevyužívá žádný šicí stroj, ale jen šikovné ruce, jehla a bílá niť.

A proto i vaše (naše) sashiko džíny na míru budou naprostým originálem.

Další články, které by vás mohly zajímat

Jak vypadal přímý přenos v Seznam TV

Na jaře 2018 jsme džíny na míru pořádně probrali na v pořadu Zdavuven na Seznam.cz, tehdy jsme natáčeli celý den a bylo to.. Řada mých přeřeků byla vymazána a ve finále se to docela povedlo. Nebo to alespoň říkali kamarádi, protože já se na sebe dívat nemůžu! 🙂 Teď na podzim se lidé ze Seznamu ozvali znovu, jestli bych něco neřekl o pánském oblékání… v přímém přenosu. 

Jack Daniels Jeans Jiří Roth Patrik Diamant Esquire

Článek v Esquire

Zdá se mi to jako roky, ale reálně je to pár měsíců zpět. V rámci podzimní spolupráce s Jackem Danielsem jsme se domluvili na rozhovoru pro Esquire. S šéfredaktorem Jirkou Rothem jsme se už kdysi dávno viděli, protože jsme spolu dávali skupinový rozhovor pro Cosmopolitan.

Džíny. Příběh montérek, které dobyly svět

Džíny původně vznikly jako pracovní oblečení pro tvrdou práci amerických dělníků, horníků nebo farmářů. Byly praktické, z pořádné látky a něco vydržely. A to také díky měděným nýtům, se kterými v roce 1871 za Levi Straussem přišel Lotyšan Jacob W. Davis, protože mu chybělo rovných 68 dolarů, aby sám zaplatil potřebný patent. Všiml si, že se kapsy v rozích příliš brzy trhají a tak přišel s řešením.

Máte denimové přání?

Napište nám ho. My se ho pokusíme splnit.

    Zavřít

    Přejete si dárkový poukaz?

    Napište nám a o zbytek se postaráme my.

      Zavřít