Miluju RAW. Teda ne raw food, ale raw denim

Znáte raw food? To jídlo ve své syrové podobě, které neprošlo tepelnou úpravou? I ve světě denimu existuje “raw”. Jsou to džíny také ve své syrové podobě. Neprané, nevyšisované, neděravé. Vlastně hodně ne. Ale já naopak říkám jedno velké ANO.

Džíny byly původně pracovním nástrojem horníků, dřevorubců nebo kovbojů. Ušily se a šly do práce. Udělala se na nich díra? Tak se zašily. Udělala se větší díra? Tak přišla na řadu záplata. Utrhlo se poutko? Tak se znovu přišilo….

Raw je návrat k přirozenosti a originalitě.

Džíny, které si běžně koupíte v konfekci rozhodně nebudou raw. Běžné džíny po ušití putují do pračky a před tím se ještě “zkrášlují” různými dírami, prodřením nebo šisováním. To je to, co se dříve horníkům, dřevorubcům nebo kovbojům dělo přirozeně. A dnes se to kopíruje. Ano, je to krásné, ale podle mě jen do doby, dokud nepoznáte raw denim. To je jiný svět. Svět, kde se prodření, šisování a díry dělají přirozeně. Je to návrat ke kořenům. K přirozenosti a originalitě.

5. kapsička. Nové vs. 4 měsíce nošené

Nepotkám člověka se stejnými džínami

Na raw denimu se mi líbí, jak se jejich vzhled postupně mění. Už po prvním nošení je znát, že se džíny začínají tvarovat. Hlavně na zadní části kolen a v rozkroku je to vidět hned. Čím déle je nosíte, tím více je máte rádi, protože ze “strohé” modré se stávají naprostým originálem. Modrá už nikdy nebude jako dřív. A i kdybych vám a někomu dalšímu ušil přesně ty stejné džíny, po pár měsících nošení budou vypadat úplně jinak.

Jeden z mých zákazníků mě poprosil, ať mu udělám přesně ty džíny, ve kterých jsem za ním přišel. A proto vám můžu ukázat, jak se džíny po 4 měsících změnily.

Stejná látka, stejné prošití. Nové vs. 4 měsíce nošené

4 měsíce bez praní

Základní pravidlo zní 6 měsíců neprat. Držím to držím 4 měsíce 🙂 V tramvaji se okolo mě netvoří bezletová zóna, na to mám pár fíglů.

Prvních 6 měsíců je pro správné vyšisování nezbytnost. Raw denim v sobě ukrývá více barviva, které se ale postupným nošením odstraňuje. To proto jsou některá místa světlejší, zatímco jiná tmavší. Kdybych džíny vypral před 1. nošení, zesvětlaly by všude. Ale to byla velká škoda.

 

Vyšisování na zadní straně kolen. Nové vs. 4 měsíce nošené

Raw denim je životní styl. Stejně jako pro někoho raw food.

Další články, které by vás mohly zajímat

Ta malá kapsička. K čemu ji máme?

Říká se jim five pocket jeans. Původně měly džíny kapsu jen jednu. Poté tři, pak čtyři a  nyní běžně pět. Možná ji používáte a možná ani nevíte, že nějakou na kalhotách máte. Ale k čemu ji tam vlastně máme?

Showroom plný hudby

Kdo by neměl rád hudbu. Když jdeme běhat, udrží nás v tempu. Když jedeme autem, cesta nám rychleji utíká. A když jsme u Patrika v showroomu, tak se džíny snáz vybírají.

Konec Jeans Makera

Loni v září jsem navštívil německý Mnichov. Jeden večer jsem se procházel po tamní Maximilianstraße, což je obdoba naší Pařížské s luxusními obchody a já znovu přemýšlel nad svou značkou.

Máte denimové přání?

Napište nám ho. My se ho pokusíme splnit.

Zavřít

Přejete si dárkový poukaz?

Napište nám a o zbytek se postaráme my.

Zavřít