Miluju RAW. Teda ne raw food, ale raw denim

Znáte raw food? To jídlo ve své syrové podobě, které neprošlo tepelnou úpravou? I ve světě denimu existuje “raw”. Jsou to džíny také ve své syrové podobě. Neprané, nevyšisované, neděravé. Vlastně hodně ne. Ale já naopak říkám jedno velké ANO.

Džíny byly původně pracovním nástrojem horníků, dřevorubců nebo kovbojů. Ušily se a šly do práce. Udělala se na nich díra? Tak se zašily. Udělala se větší díra? Tak přišla na řadu záplata. Utrhlo se poutko? Tak se znovu přišilo….

Raw je návrat k přirozenosti a originalitě.

Džíny, které si běžně koupíte v konfekci rozhodně nebudou raw. Běžné džíny po ušití putují do pračky a před tím se ještě “zkrášlují” různými dírami, prodřením nebo šisováním. To je to, co se dříve horníkům, dřevorubcům nebo kovbojům dělo přirozeně. A dnes se to kopíruje. Ano, je to krásné, ale podle mě jen do doby, dokud nepoznáte raw denim. To je jiný svět. Svět, kde se prodření, šisování a díry dělají přirozeně. Je to návrat ke kořenům. K přirozenosti a originalitě.

5. kapsička. Nové vs. 4 měsíce nošené

Nepotkám člověka se stejnými džínami

Na raw denimu se mi líbí, jak se jejich vzhled postupně mění. Už po prvním nošení je znát, že se džíny začínají tvarovat. Hlavně na zadní části kolen a v rozkroku je to vidět hned. Čím déle je nosíte, tím více je máte rádi, protože ze “strohé” modré se stávají naprostým originálem. Modrá už nikdy nebude jako dřív. A i kdybych vám a někomu dalšímu ušil přesně ty stejné džíny, po pár měsících nošení budou vypadat úplně jinak.

Jeden z mých zákazníků mě poprosil, ať mu udělám přesně ty džíny, ve kterých jsem za ním přišel. A proto vám můžu ukázat, jak se džíny po 4 měsících změnily.

Stejná látka, stejné prošití. Nové vs. 4 měsíce nošené

4 měsíce bez praní

Základní pravidlo zní 6 měsíců neprat. Držím to držím 4 měsíce 🙂 V tramvaji se okolo mě netvoří bezletová zóna, na to mám pár fíglů.

Prvních 6 měsíců je pro správné vyšisování nezbytnost. Raw denim v sobě ukrývá více barviva, které se ale postupným nošením odstraňuje. To proto jsou některá místa světlejší, zatímco jiná tmavší. Kdybych džíny vypral před 1. nošení, zesvětlaly by všude. Ale to byla velká škoda.

 

Vyšisování na zadní straně kolen. Nové vs. 4 měsíce nošené

Raw denim je životní styl. Stejně jako pro někoho raw food.

Další články, které by vás mohly zajímat

Brocast… jiný rozhovor nejen o džínách

Když se mi bráchové Tomáš a Adam zmínili, že plánují natáčet podcasty, hned mě ta myšlenka nadchla. Zaprvý myslím, že to jsou chytrý kluci, takže o zajímavý myšlenky nebude nouze. Zadruhý mají okolo sebe další chytrý lidi, takže o zajímavý témata nebude nouze. A zatřetí si myslím, že podcasty do budoucna pofrčí… na úkor Ordinace. Možná.

Vidíte, že nic nevidíte

Nevím jak to máte vy, ale já pod košilí nosím tričko. Když se člověk potí, není to hned vidět a zároveň v chladnějších měsících ctím pravidlo, že více slabších vrstev oblečení je lepší, než méně silnějších. Takže mě neuvidíte jen v triku a péřovce, ale spíše v triku, mikině nebo svetru a slabší bundě. Výjimkou je snad jen léto, kdy rád nosím kratší košili “na ven” z kalhot.

Naše nové ponožky

Trvalo nám to dlouho. Znáte to? Řeknete si, že to za nějaký čas zvládnete a pak termín posouváte a posouváte, protože ladíte a ladíte. Jenže ve finále mi to čekání nevadí. Naše ponožky se mi totiž opravdu líbí.

Máte denimové přání?

Napište nám ho. My se ho pokusíme splnit.

Zavřít

Přejete si dárkový poukaz?

Napište nám a o zbytek se postaráme my.

Zavřít