Miluju RAW. Teda ne raw food, ale raw denim

Znáte raw food? To jídlo ve své syrové podobě, které neprošlo tepelnou úpravou? I ve světě denimu existuje “raw”. Jsou to džíny také ve své syrové podobě. Neprané, nevyšisované, neděravé. Vlastně hodně ne. Ale já naopak říkám jedno velké ANO.

Džíny byly původně pracovním nástrojem horníků, dřevorubců nebo kovbojů. Ušily se a šly do práce. Udělala se na nich díra? Tak se zašily. Udělala se větší díra? Tak přišla na řadu záplata. Utrhlo se poutko? Tak se znovu přišilo….

Raw je návrat k přirozenosti a originalitě.

Džíny, které si běžně koupíte v konfekci rozhodně nebudou raw. Běžné džíny po ušití putují do pračky a před tím se ještě “zkrášlují” různými dírami, prodřením nebo šisováním. To je to, co se dříve horníkům, dřevorubcům nebo kovbojům dělo přirozeně. A dnes se to kopíruje. Ano, je to krásné, ale podle mě jen do doby, dokud nepoznáte raw denim. To je jiný svět. Svět, kde se prodření, šisování a díry dělají přirozeně. Je to návrat ke kořenům. K přirozenosti a originalitě.

5. kapsička. Nové vs. 4 měsíce nošené

Nepotkám člověka se stejnými džínami

Na raw denimu se mi líbí, jak se jejich vzhled postupně mění. Už po prvním nošení je znát, že se džíny začínají tvarovat. Hlavně na zadní části kolen a v rozkroku je to vidět hned. Čím déle je nosíte, tím více je máte rádi, protože ze “strohé” modré se stávají naprostým originálem. Modrá už nikdy nebude jako dřív. A i kdybych vám a někomu dalšímu ušil přesně ty stejné džíny, po pár měsících nošení budou vypadat úplně jinak.

Jeden z mých zákazníků mě poprosil, ať mu udělám přesně ty džíny, ve kterých jsem za ním přišel. A proto vám můžu ukázat, jak se džíny po 4 měsících změnily.

Stejná látka, stejné prošití. Nové vs. 4 měsíce nošené

4 měsíce bez praní

Základní pravidlo zní 6 měsíců neprat. Držím to držím 4 měsíce 🙂 V tramvaji se okolo mě netvoří bezletová zóna, na to mám pár fíglů.

Prvních 6 měsíců je pro správné vyšisování nezbytnost. Raw denim v sobě ukrývá více barviva, které se ale postupným nošením odstraňuje. To proto jsou některá místa světlejší, zatímco jiná tmavší. Kdybych džíny vypral před 1. nošení, zesvětlaly by všude. Ale to byla velká škoda.

 

Vyšisování na zadní straně kolen. Nové vs. 4 měsíce nošené

Raw denim je životní styl. Stejně jako pro někoho raw food.

Další články, které by vás mohly zajímat

O džínách a povodni

Určitě se vám to někdy stalo. Koupili jste si džíny, které se vám po prvním vyprání lehce srazily. Většinou se jedná o 2-3 % a výrobci to píší na cedulce, ale věřte, že ještě před pár desítkami let to bylo o mnoho horší. Koupili jste si džíny, které se srazily dokonce i o 10 % a to mohlo udělat třeba 10 cm na délku.

Dárkové poukazy na cokoliv

Je to pár dnů, co jsme spustili dárkové poukazy v několika hodnotách. Dárkové poukazy na džínykošile pro své blízké rádi kupuje a tak jsme přidali hodnoty od 1 000 Kč, přes 2 000 Kč až 5 000 Kč.

Představujeme vám naše klienty

Chtěli jsme to udělat už dávno. Ukázat vám naši práci prostřednictvím našich klientů. Říká se, že cesta je cíl, a proto vám v dalších měsících představíme i naši výrobu, nicméně výsledek je přeci jen cennější. Proto jsme na konci listopadu udělali pár fotek, zavzpomínali, co jsme spolu zažili a probrali pár věcí z jejich životů.

Máte denimové přání?

Napište nám ho. My se ho pokusíme splnit.

Zavřít

Přejete si dárkový poukaz?

Napište nám a o zbytek se postaráme my.

Zavřít